Knattefinalen 12.3.2013

Tulokset - Resultat

© IF Brahe
F8; P8; F10; P10; F12; P12; F14; P14; F16; P16;

Flickor 8år 1 km K

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Moa Mäenpää              IF Brahe                      5.38,0
  2. Lina Nybacka             IK Falken                     5.58,5       0.20,5
  3. Marion Forsell           SK Åsen                       6.12,2       0.34,2
  4. Maja Söderlund           IF Brahe                      6.36,3       0.58,3
  5. Julia Backlund           IK Falken                     6.43,4       1.05,4
  6. Emilia Österberg         OIF                           7.04,7       1.26,7
  7. Emmi Mäenpää             IF Brahe                      7.06,9       1.28,9
  8. Linda Lillqvist          IK Falken                     7.09,4       1.31,4
  9. Vera Björk               IK Falken                     7.13,7       1.35,7
 10. Emelie Forsbacka         IF Brahe                      7.31,4       1.53,4
 11. Tilde Nylund             IK Falken                     7.38,6       2.00,6
 12. Lina Dahllund            IK Falken                     8.12,8       2.34,8
 13. Ada Tarvonen             IK Falken                     8.30,8       2.52,8
 14. Karolina Lindfors        IK Falken                     9.59,3       4.21,3
 15. Amanda Tarvonen          IK Falken                    10.35,2       4.57,2
 16. Isa Dahllund             IK Falken                    11.41,8       6.03,8
 17. Minea Sundelin           IF Brahe                     12.08,7       6.30,7
 18. Josefiina Nyman          IF Brahe                     16.13,6      10.35,6
 19. Elsa Nyfors              IF Brahe                     19.34,6      13.56,6
Klasser - Sarjat

Pojkar 8år 1 km K

  1. Vidar Gäddnäs            IF Brahe                      5.27,5
  2. Oscar Grannas            IF Brahe                      6.05,0       0.37,5
  3. Nemo Parhiala            IK Falken                     6.16,1       0.48,6
  4. Joel Östman              OIF                           6.33,9       1.06,4
  5. Benjamin Sandnäs         IF Brahe                      6.43,8       1.16,3
  6. Lucas Ketola             IK Falken                     6.56,1       1.28,6
  7. Eddie Mäenpää            IF Brahe                      6.57,9       1.30,4
  8. Jesper Lindfors          IK Falken                     6.58,0       1.30,5
  9. Benjamin Stenhäll        IF Brahe                      7.15,7       1.48,2
 10. Ville Nybacka            IK Falken                     7.16,0       1.48,5
 11. Milton Holmqvist         IF Brahe                      7.22,9       1.55,4
 12. William Holmström        OIF                           7.36,9       2.09,4
 13. Rasmus Krook             IK Falken                     7.40,9       2.13,4
 14. Joni Grankull            IK Falken                     7.42,0       2.14,5
 15. Emil Nyfors              IF Brahe                      7.55,5       2.28,0
 16. Valter Ehnvall           IK Falken                     8.05,1       2.37,6
 17. Jimi Östman              OIF                           8.07,3       2.39,8
 18. David Storkamp           IK Falken                     8.19,9       2.52,4
 19. Joar Holmqvist           IF Brahe                      8.44,4       3.16,9
 20. Alfons Sandelin          IF Brahe                      9.07,5       3.40,0
 21. Erik Härmälä             IF Brahe                      9.25,3       3.57,8
 22. Lukas Jansson            IK Falken                     9.53,7       4.26,2
 23. Nick Hjulfors            IK Falken                    10.06,0       4.38,5
 24. Måns Finholm             IF Brahe                     11.14,1       5.46,6
 25. Hugo Lindfors            IK Falken                    14.00,1       8.32,6
 26. Martin Storkamp          IK Falken                    14.27,7       9.00,2
 Ej startat - Poisjääneet   1
  -  31.            Milton Björk             IF Brahe
Klasser - Sarjat

Flicor 10 år 2 km K

  1. Teodora Westerlund       IF Brahe                      7.51,2
  2. Frida Achrén             OIF                           7.55,6       0.04,4
  3. Michelle Nyback          IF Minken                     8.05,2       0.14,0
  4. Katarina Lönnbäck        IF Minken                     8.51,0       0.59,8
  5. Evelina Österberg        OIF                           8.57,4       1.06,2
  6. Fanny Vikström           IK Falken                     9.10,8       1.19,6
  7. Emmi Parhiala            IK Falken                     9.16,2       1.25,0
  8. Ada Löija                IF Minken                     9.18,7       1.27,5
  9. Hanna Nyfors             IF Brahe                      9.25,6       1.34,4
 10. Moa Björkström           IF Brahe                      9.31,3       1.40,1
 11. Cajsa Mäenpää            IF Brahe                      9.35,9       1.44,7
 12. Hannah Sjölund           IF Brahe                      9.45,2       1.54,0
 13. Mia Jansson              IK Falken                     9.47,3       1.56,1
 14. Janica Hahtokari         IK Kronan                     9.57,9       2.06,7
 15. Marika Spik              IK Kronan                    10.15,7       2.24,5
 16. Lydia Nordlund           IK Falken                    10.19,4       2.28,2
 17. Wilma Björkman           IK Falken                    10.21,2       2.30,0
 18. Madelen Häggman          IK Falken                    10.29,1       2.37,9
 19. Rebecca Sandnäs          IF Brahe                     10.40,8       2.49,6
 20. Ronja Fagerholm          IK Falken                    10.59,6       3.08,4
 21. Sofi Grankull            IK Falken                    11.15,0       3.23,8
 22. Tilde Björk              IK Falken                    11.18,2       3.27,0
 23. Lina Björkman            IK Falken                    11.28,6       3.37,4
 24. Nora Holmqvist           IF Brahe                     11.54,6       4.03,4
 25. Lovisa Sundelin          IF Brahe                     13.50,4       5.59,2
 26. Michelle Hjulfors        IK Falken                    13.54,2       6.03,0
 Ej startat - Poisjääneet   2
  -  79.  40142531  Amanda Ljung             IK Falken
  -  59.  40148590  Nathalie Nyback          IF Minken
Klasser - Sarjat

Pojkar 10 år 2 km K

  1. Leonard Markén           OIF                           7.29,9
  2. Gustav Forsell           SK Åsen                       7.34,3       0.04,4
  3. Vincent Ljung            IF Brahe                      7.48,9       0.19,0
  4. Jacob Smeds              OIF                           8.05,5       0.35,6
  5. Joacim West              IK Falken                     8.33,4       1.03,5
  6. William Forsbacka        IF Brahe                      9.03,5       1.33,6
  7. Tim Krook                IK Falken                     9.44,4       2.14,5
  8. Robin Stenhäll           IF Brahe                      9.54,8       2.24,9
  9. Tim Holmqvist            IF Brahe                     10.06,6       2.36,7
 10. Herman Höglund           IK Falken                    10.13,8       2.43,9
 11. Adam Björk               IK Falken                    10.19,2       2.49,3
 12. Viggo Hiltunen           IF Brahe                     10.29,0       2.59,1
Klasser - Sarjat

Flickor 12 år 3 km K

  1. Tilda Borgmästars        IK Falken                    10.53,2
  2. Ida Mäenpää              IF Brahe                     10.55,7       0.02,5
  3. Ellen Bäck               SK Åsen                      11.24,6       0.31,4
  4. Wilma Smeds              OIF                          11.26,0       0.32,8
  5. Jemina Sundström         IF Brahe                     11.28,4       0.35,2
  6. Matilda Snellman         IF Brahe                     11.28,7       0.35,5
  7. Ida Sundelin             IF Brahe                     11.30,3       0.37,1
  8. Linnèa Granlund          IF Minken                    11.56,2       1.03,0
  9. Adeline Ljung            IK Falken                    12.43,8       1.50,6
 10. Aurora Löija             IF Minken                    13.14,0       2.20,8
 11. Alicia Mäenpää           IF Brahe                     13.33,1       2.39,9
Klasser - Sarjat

Pojkar 12 år 3 km K

  1. Christian Tarvonen       IK Falken                     9.56,7
  2. Alexander Ståhlberg      Vörå IF                       9.58,1       0.01,4
  3. Mathias Nyfelt           OIF                          10.14,0       0.17,3
  4. Anton Sjölund            IF Brahe                     10.22,4       0.25,7
  5. Simon Dahlnäs            IK Kronan                    10.50,6       0.53,9
  6. Christoffer Achrén       OIF                          11.16,1       1.19,4
  7. Anton Ljung              IF Brahe                     11.25,1       1.28,4
  8. Josef Höglund            IK Falken                    11.30,9       1.34,2
  9. Andreas West             IK Falken                    11.37,9       1.41,2
 10. Emil Jansson             IK Falken                    12.15,5       2.18,8
 11. Waldemar Markén          OIF                          12.23,3       2.26,6
 12. Evert Strandvall         IF Minken                    12.29,9       2.33,2
 13. Joel Björnvik            IF Brahe                     12.50,2       2.53,5
 14. Isak Björk               IK Falken                    12.50,3       2.53,6
 15. Viktor Ehnvall           IK Falken                    13.15,7       3.19,0
 16. Martin Spik              IK Kronan                    15.01,3       5.04,6
 Ej startat - Poisjääneet   1
  - 131.  40067123  Robin Granroth           IK Falken
Klasser - Sarjat

Flickor 14 år 3 km K

  1. Sonja Katajamäki         IF Minken                     9.47,4
  2. Amanda Strandvall        IF Minken                     9.49,1       0.01,7
  3. Malin Björkström         IF Brahe                      9.52,3       0.04,9
  4. Hanna Ray                IK Falken                    10.34,3       0.46,9
  5. Amanda Nyfors            IF Brahe                     10.43,5       0.56,1
  6. Elin Björk               IK Falken                    10.55,1       1.07,7
  7. Cecilia Lasén            IK Falken                    11.15,2       1.27,8
  8. Emilia Björk             IK Falken                    12.19,3       2.31,9
  9. Emma Nybacka             IK Falken                    12.40,1       2.52,7
 Ej startat - Poisjääneet   2
  - 155.  32407202  Elin Sundqvist           IF Minken
  - 153.  31995414  Erika Westerlund         IF Brahe
Klasser - Sarjat

Pojkar 14 år 5 km K

  1. Jere Ena                 IK Falken                    15.02,6
  2. Eric Lillqvist           IK Falken                    15.57,0       0.54,4
  3. Robin Backlund           IK Falken                    16.33,2       1.30,6
  4. William Sundelin         IF Brahe                     19.05,3       4.02,7
Klasser - Sarjat

Flickor 16 år 5 km K

  1. Elin Forsgård            IF Minken                    15.19,2
  2. Julia Hiltunen           IF Brahe                     16.42,6       1.23,4
  3. Jonna Hiltunen           IF Brahe                     17.10,3       1.51,1
 Ej startat - Poisjääneet   1
  - 175.  32903311  Hanna Westerlund         IF Brahe
Klasser - Sarjat

Pojkar 16 år 5 km K

  1. Kasper Lönnbäck          IF Minken                    13.03,0
  2. Fredrik Forsell          IK Falken                    13.51,9       0.48,9
  3. Didrik Lillas            IF Minken                    13.55,5       0.52,5
  4. Robin Still              IF Brahe                     14.28,2       1.25,2
Klasser - Sarjat