FÄBODALOPPET LÖPNING & MTB 2015

FÄBODALOPPET LÖPNING & MTB 2015

Tulokset - Resultat

© IF Brahe

Kilpailun sarjat: LH15; LD15; LH8; LD8; LP8; LF8; CH30; CD30; CP15; CF15; CTL
; LTL


LH15 Löpning Herrar 15 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Hugo Karlström           IF Åsarna                    58.21,5
  2. Dan-Olav Spets           IS Söderby                   59.06,4       0.44,9
  3. Viktor Mäenpää           ski team mäenpää             59.56,2       1.34,7
  4. Björn Sandler            IS Söderby                 1.01.14,2       2.52,7
  5. Peter Kengo              IFN                        1.01.30,8       3.09,3
  6. Oskar Sjölund            IF Minken                  1.02.54,2       4.32,7
  7. Staffan Järn             IF Brahe                   1.03.16,4       4.54,9
  8. Andreas Åbacka           IS Söderby                 1.03.33,8       5.12,3
  9. Simon  Haglund           IK Falken                  1.03.54,9       5.33,4
 10. Jonas Skog               Is söderby                 1.06.02,2       7.40,7
 11. Marcus Jungell                                      1.07.01,8       8.40,3
 12. Bo Lönnbäck              Hop-Hab Team               1.07.07,5       8.46,0
 13. Patrik Wärnman           IF Brahe                   1.07.32,6       9.11,1
 14. Antti Hanhilahti         KDS                        1.07.37,2       9.15,7
 15. Frank Esselström         Vedakällarn                1.07.57,7       9.36,2
 16. Ingmar Juselius          HOP-HAB TEAM               1.08.11,0       9.49,5
 17. Fredrik Hagström         IF Brahe                   1.08.24,0      10.02,5
 18. Joakim Lindell           IF Brahe                   1.08.38,9      10.17,4
 19. Christian Hjulfors       NCE                        1.09.00,6      10.39,1
 20. Henrik Wik                                          1.11.30,2      13.08,7
 21. Mikael Wik               Lövö                       1.12.03,0      13.41,5
 22. Tomas Porthin            IF Brahe                   1.12.05,3      13.43,8
 23. Kim Rundell              IK Falken                  1.12.25,6      14.04,1
 24. Krister Gäddnäs          Jakobstad                  1.12.54,0      14.32,5
 25. Markus Haglund                                      1.14.08,8      15.47,3
 26. Robert Östberg           Si-Su                      1.14.22,5      16.01,0
 27. Jan Höglund                                         1.14.23,3      16.01,8
 28. Leif-Göran Renvall       Nykarleby                  1.14.31,7      16.10,2
 29. Alfred Kjellman          IF Brahe                   1.14.44,9      16.23,4
 30. Mathias Henriksson       IK Falken                  1.14.51,6      16.30,1
 31. Thomas Kronholm                                     1.15.11,8      16.50,3
 32. Bjarne Häggblom          Hop-Hab team               1.15.20,0      16.58,5
 33. Torsten Wikman           Vörå                       1.15.33,6      17.12,1
 34. Simon Vikman             DH Motorsport              1.15.59,0      17.37,5
 35. Kaj Nordman              JS-PU                      1.16.28,5      18.07,0
 36. Mathias Flink            Soulsurfers                1.16.37,6      18.16,1
 37. Tarmo Läspä              Ski Team JoPo              1.17.08,9      18.47,4
 38. Ville Pakala             Ski Team JoPo              1.17.09,3      18.47,8
 39. Ville Hautala                                       1.17.18,0      18.56,5
 40. Peter Sandström          Nykarleby                  1.17.31,1      19.09,6
 41. Johnny Backman           Si-Su                      1.17.32,2      19.10,7
 42. Mikael Martelin                                     1.19.55,1      21.33,6
 43. Simon Gripenberg                                    1.20.35,3      22.13,8
 44. Kenneth Nygård                                      1.21.12,1      22.50,6
 45. Tomas  Halmesmäki        Jakobstad                  1.21.40,1      23.18,6
 46. Mikael Granér            Jakobstad                  1.24.04,4      25.42,9
 47. Marcus Renlund           P-23                       1.24.07,6      25.46,1
 48. Bengt Enlund             Gers                       1.25.28,9      27.07,4
 49. Jonas Krokvik            Pedersöre                  1.25.33,5      27.12,0
 50. Kari Viinikka            Hop-Hab team               1.25.41,0      27.19,5
 51. Folke Jutila             Si-Su                      1.25.43,3      27.21,8
 52. Fredrik Semskar          Larsmo IF                  1.28.56,3      30.34,8
 53. Anders Granholm          Team Massagepunkten        1.30.59,8      32.38,3
 54. Jonas  Backman                                      1.33.43,3      35.21,8
 55. Tobias Nylund                                       1.35.12,2      36.50,7
 56. Bjarne Strengell                                    1.37.38,4      39.16,9
 57. Mikael Strengell                                    1.39.52,4      41.30,9
 58. Sebastian Westersund                                1.54.49,5      56.28,0

 Poisjääneet - Ej startat   4
  -   2.            Ola Stormåns
  -  21.            Henrik Lillqvist
  -  22.            Christoffer  Lindvall    Ski Team Lindvall
  -  23.            Tomas Bodman             VACKS
Sarjat - Klasser

LD15 Löpning Damer 15 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Carolina Granfors        HelTri                     1.09.10,3
  2. Anette Lönnbäck          IF Brahe                   1.09.49,6       0.39,3
  3. Hanna Westerlund         IF Brahe                   1.11.40,1       2.29,8
  4. Pia Blomqvist            Jakobstad                  1.13.30,8       4.20,5
  5. Carina Backlund          Nykarleby                  1.13.58,1       4.47,8
  6. Hanna Hellman                                       1.14.08,5       4.58,2
  7. Ann-Katrin Haga          IF Åsarna                  1.17.34,2       8.23,9
  8. Leila Eriksson           Nykarleby                  1.18.52,3       9.42,0
  9. Malin Johansson          IF Brahe                   1.18.53,2       9.42,9
 10. Sofia Stenvall           IF Brahe                   1.21.39,6      12.29,3
 11. Nina Hjulfors            Boliden                    1.22.04,0      12.53,7
 12. Camilla Brännbacka       Jakobstad                  1.22.25,1      13.14,8
 13. Nina Stenman             Larsmo IF                  1.28.42,4      19.32,1
 14. Gun Nyholm-Stara                                    1.29.45,8      20.35,5
 15. Susanne Semskar          Larsmo IF                  1.29.49,2      20.38,9
 16. Åsa Tolvers                                         1.30.28,0      21.17,7
 17. Maria Höglund                                       1.30.59,9      21.49,6
 18. Pia  Pettersen           Mäenpää quinns             1.32.41,6      23.31,3
 19. Karolina  Bergqvist-Backm                           1.33.43,6      24.33,3
 20. Susanna Jakobsson        MamIS                      1.33.47,7      24.37,4
 21. Lisen Lillkvist                                     1.35.15,7      26.05,4
 22. Linda Stråka             Mirka                      1.36.07,7      26.57,4
 23. Birgitta  Ivars          Team Helga                 1.41.18,8      32.08,5
 24. Monica Mäenpää           Mäenpää Quinns             1.44.05,2      34.54,9

 Poisjääneet - Ej startat   1
  - 202.            Anna-Lena Englund        MamIs
Sarjat - Klasser

LH8 Löpning Herrar 8 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Fredrik Forsbacka        IF Drott                     31.34,0
  2. Max Pesola               Si-Su                        32.48,4       1.14,4
  3. Hans Byggmästar          IF Drott                     34.29,6       2.55,6
  4. Henrik Ekstrand          Ski Team Mäenpää             35.12,0       3.38,0
  5. Otto Wikblom                                          36.48,0       5.14,0
  6. Kenneth Ståhl            Jakobstad                    36.59,6       5.25,6
  7. Patrik Still             IF Brahe                     41.13,9       9.39,9
  8. Anders Westerlund                                     42.19,4      10.45,4
  9. Tomas Holmbacka                                       43.51,2      12.17,2
 10. Tom Grön                 IF Brahe                     43.55,3      12.21,3
 11. Dan Snellman                                          44.14,7      12.40,7
 12. Elis Libäck              Sweco                        46.12,6      14.38,6
 13. Ronnie Karlsson          Crossfit Jeppis              47.35,0      16.01,0
 14. Markku Luokkala          Sweco                        49.59,0      18.25,0
 15. Rasmus Isomaa                                         51.15,0      19.41,0
 16. Markus Sjöholm           -                            53.25,6      21.51,6
 17. Viktor Stenvall          IF Brahe                   1.01.29,0      29.55,0
 18. Thomas Wikman            Ekeri/IFBrahe              1.02.10,9      30.36,9
Sarjat - Klasser

LD8 Löpning Damer 8 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Veronica Kengo           IFN                          35.13,3
  2. Joanna Järn              Auto-Center                  41.36,3       6.23,0
  3. Essi Nieminen                                         44.00,3       8.47,0
  4. Annika Holmström-Fors    NCK                          44.18,0       9.04,7
  5. Annika Sjöström          Larsmo If                    44.35,5       9.22,2
  6. Marlene Joskitt          IK Falken                    45.05,0       9.51,7
  7. Annika Porthin           MamIS                        49.29,7      14.16,4
  8. Yvonne Koskinen          Mamis                        50.45,5      15.32,2
  9. Tove Isomaa                                           51.18,5      16.05,2
 10. Johanna Harju            -                            53.23,7      18.10,4
 11. Jenni Pitkänen           Si-Su                        54.24,4      19.11,1
 12. Carola Ekman                                          56.27,0      21.13,7
 13. Britt-Marie Strandvall   MamIS                        56.41,2      21.27,9
 14. Elisabeth Sundqvist                                   57.17,3      22.04,0
 15. Heidi Eklund             Lonesome runners           1.03.57,5      28.44,2

 Poisjääneet - Ej startat   1
  - 338.            Maria Sundgren-Lillqvist
Sarjat - Klasser

LP8 Löpning Pojkar 8 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Josef Höglund            IK Falken                    37.46,8
  2. Lucas Liljekvist         IF Brahe                     40.45,1       2.58,3
  3. Filip Liljekvist         IF Brahe                     45.33,6       7.46,8
  4. Benjamin Sandnäs         IF Brahe                     47.07,9       9.21,1
  5. Nicholas Karlsson                                     47.28,5       9.41,7
  6. Kevin Nygård             Larsmo IF                    48.10,5      10.23,7
Sarjat - Klasser

LF8 Löpning Flickor 8 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Erika Westerlund         IF Brahe                     39.40,2
  2. Amanda Nyfors            If Brahe                     45.27,1       5.46,9
  3. Rebecca Sandnäs          IF Brahe                     47.13,3       7.33,1
  4. Sofia Westerlund         IKfalken                     48.16,8       8.36,6
Sarjat - Klasser

CH30 MTB Herrar 30 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Markus Parkkinen         NCK/ IF Brahe              1.13.31,0
  2. Mattias Stenmark         NCK                        1.13.40,2       0.09,2
  3. Arto Tikkala             Wasa Vélocity              1.14.23,3       0.52,3
  4. Peter Johansson          IF Brahe / SI-SU           1.18.04,3       4.33,3
  5. Marko Kuoppala                                      1.18.05,2       4.34,2
  6. Aleksi Kujala            IF Brahe                   1.18.42,7       5.11,7
  7. Keijo Mehto              Si-Su                      1.21.32,4       8.01,4
  8. Toni Wik                 IF Minken                  1.22.57,1       9.26,1
  9. Johan Keituri            NCK                        1.23.53,2      10.22,2
 10. Kennet Riska             NCK                        1.24.49,3      11.18,3
 11. Jaakko Suomu             Kälviän Tarmo              1.25.34,6      12.03,6
 12. Daniel Åbacka            IS Söderby                 1.25.36,5      12.05,5
 13. Arto Soisalo             Espoo                      1.25.43,0      12.12,0
 14. Marko Ahopelto           Si-Su                      1.25.44,5      12.13,5
 15. Kari-Matti Inkamo        Si-Su                      1.25.59,8      12.28,8
 16. Rejd Nylund              NCK                        1.27.18,8      13.47,8
 17. Christian Kantola        Wasa Vélocity              1.27.23,1      13.52,1
 18. Tomi Peltoniemi          Piehi                      1.27.31,4      14.00,4
 19. Kaj Finne                NCK                        1.27.35,4      14.04,4
 20. Johnny Stråka            Team Pehkehullut           1.28.13,5      14.42,5
 21. Krister Sundblad                                    1.28.32,8      15.01,8
 22. Joachim Slotte           NCK                        1.28.58,0      15.27,0
 23. Niklas Nyman             Si-Su                      1.29.02,1      15.31,1
 24. Tuomo Pitkänen           Pietarsaari                1.29.08,8      15.37,8
 25. Guy Träisk                                          1.31.08,7      17.37,7
 26. Johan Nykvist            Nck                        1.31.20,3      17.49,3
 27. Filip  Vikström          IS Söderby                 1.31.53,0      18.22,0
 28. Daniel Östman            NCK                        1.31.59,4      18.28,4
 29. Tommi Kalliosaari                                   1.32.07,7      18.36,7
 30. Tomas Renvall            Mirka                      1.32.12,0      18.41,0
 31. Matias Antell            Team Pehkehullut           1.32.15,3      18.44,3
 32. Tom Nordström            NCK                        1.32.22,4      18.51,4
 33. Ronny Hagman                                        1.33.48,6      20.17,6
 34. Jesper Björk             NCK                        1.34.02,6      20.31,6
 35. Tom Nykvist              NCK                        1.35.16,6      21.45,6
 36. Henrik Snellman          NCK                        1.36.40,4      23.09,4
 37. Kim Vikström             IF Smedsvägen              1.36.43,5      23.12,5
 38. Anders Hjulfors                                     1.36.45,5      23.14,5
 39. Anders Söderman                                     1.37.39,9      24.08,9
 40. Fredrik Hägglund         Larsmo                     1.39.24,3      25.53,3
 41. Jockum Rönnbacka         IF Brahe                   1.39.24,7      25.53,7
 42. Thomas Sundqvist         NCK                        1.39.47,6      26.16,6
 43. Christian Holmqvist      Si-su                      1.40.37,3      27.06,3
 44. Ronny Mattsson                                      1.42.12,8      28.41,8
 45. Kim  Mäenpää             Ski Team Mäenpää           1.42.47,8      29.16,8
 46. Simon Jåfs               IF Brahe                   1.42.49,3      29.18,3
 47. Dan Käldman              Peff                       1.44.03,0      30.32,0
 48. Patrik  Granlund         Mirka                      1.45.11,0      31.40,0
 49. Andreas Liljeqvist       IF Minken                  1.52.21,2      38.50,2
 50. Daniel Enbacka           Jeppis Hockey              1.59.34,0      46.03,0
 51. Stefan  Boström          Jeppis Hockey              1.59.35,4      46.04,4
 52. Tomas Häggman                                       2.04.21,1      50.50,1
 53. Patrik Nordling                                     2.04.21,7      50.50,7
 54. Kari Lindfors            IK Falken                  2.05.31,3      52.00,3
 55. Jan Snellman                                        2.14.58,7      61.27,7

 Keskeyttäneet - Avbrutit   3
  - 506.            André Haga               NCK
  - 545.            Dan Fors                 NCK
  - 553.            Antti Fagerholm          NCK
Sarjat - Klasser

CD30 MTB Damer 30 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Antonia Haga             OP-P                       1.24.57,7
  2. Piia Laihorinne          NCK                        1.33.09,6       8.11,9
  3. Riikka Tikkala           Wasa Velocity              1.33.10,0       8.12,3
  4. Tina Ahopelto            Jakobstad                  1.47.43,9      22.46,2
  5. Lina Lindfors            IK Falken                  2.05.32,6      40.34,9
  6. Annika Sjöberg                                      2.16.57,3      51.59,6
Sarjat - Klasser

CP15 MTB Pojkar 15 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Robin Mäenpää            IF Brahe                     50.47,1
  2. Tim Joupers                                           57.52,8       7.05,7
  3. Vidar Gäddnäs            IFBrahe                    1.03.58,9      13.11,8
  4. Jimmy Westerlund         IK Falken                  1.07.39,3      16.52,2
  5. Viktor Snellman                                     1.20.59,8      30.12,7
Sarjat - Klasser

CF15 MTB Flickor 15 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Amanda Parkkinen         IF Drott                     50.39,6
Sarjat - Klasser

CTL Cykel Tidlösklass 30 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Yngve Sandström          IF Brahe                      0.00,1
  1. Juha Jaakkola                                          0.00,1
  1. Johan Gäddnäs            Jakobstad                     0.00,1
  1. Anton Sjölund            IF Brahe                      0.00,1
  1. Kim Sundqvist                                          0.00,1
  1. Tom Häll                 NCK                           0.00,1
Sarjat - Klasser

LTL Löpning Tidlös klass 8 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Ida Mäenpää              If Brahe                      0.00,1
  1. Elisabeth  Andersson     -                             0.00,1
  1. Anne Myntti-Snellman     -                             0.00,1
  1. Karin Stenhäll           If Brahe                      0.00,1
  1. Monica Södö                                            0.00,1
  1. Minna Söderlund                                        0.00,1
  1. Anna-Maija Lyyra                                       0.00,1
  1. Britt-Mari Hägg          IK Falken                     0.00,1
  1. Aimo Järvelä             Evijärven Urheilijat          0.00,1
  1. Carina Stenvall                                        0.00,1
  1. Rebecca Sandnäs          IF Brahe                      0.00,1
  1. Jemina Sundström         IF Brahe                      0.00,1
  1. Sara Finnäs              IF Brahe                      0.00,1
  1. Ronnie Björkström        Jakobstad                     0.00,1
  1. Terhi Leivo-Holmqvist    Si-Su                         0.00,1
  1. Cajsa Mäenpää            IF Brahe                      0.00,1
  1. Tindra Snellman          IF Brahe                      0.00,1
  1. Lilian Enlund            Esse Ryttare r.f              0.00,1
  1. Hannes Borgmästars       IK Falken                     0.00,1
  1. Bernt Borgmästars        IK Falken                     0.00,1
  1. Monica Cederberg         IK Falken                     0.00,1
  1. Anita Kirsilä                                          0.00,1
  1. Pekka Siekkinen                                        0.00,1
  1. Britt-Marie Siekkinen    Nykarleby                     0.00,1
  1. Ulf Stadig               Brahe                         0.00,1
  1. Lisa Ahlvik              Jakobstad                     0.00,1

 Poisjääneet - Ej startat   2
  - 901.            Marina  Sjölind
  - 905.            Fredrik Ollus            Hob-Hab team r.f.
Sarjat - Klasser