Fäbodaloppet Terränglöpning 2017

Fäbodaloppet Terränglöpning 2017

R E S U L T A T

© IF Brahe

Kilpailun sarjat: MYL15; NYL15; MYL8; NYL8; KUNTO

MYL15 Herrar - Miehet 15 km

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Björn  Sandler           IS Söderby           32      58.02,3
  2. Hans Mäenpää             Ski team Mäenpää     21      59.25,1       1.22,8
  3. Dan-Olav  Spets          IS Söderby           37      59.39,1       1.36,8
  4. Tommy Åbacka             IS Söderby           15    1.01.52,0       3.49,7
  5. Fredrik Lönnqvist        Oravais IF           26    1.02.59,6       4.57,3
  6. Christoffer Lindvall     Ski team Mäenpää     22    1.03.22,7       5.20,4
  7. Tomas  Mäenpää           Ski team Mäenpää     23    1.04.09,4       6.07,1
  8. Viktor  Lönnqvist        Oravais IF           27    1.04.43,5       6.41,2
  9. Christoffer Björnvik                          12    1.04.52,9       6.50,6
 10. Henrik Ekstrand          Ski team Mäenpää     10    1.05.31,2       7.28,9
 11. Markus Segervall         Jakobstad            18    1.05.52,4       7.50,1
 12. Tomas Lillqvist          IF Standard           8    1.06.00,4       7.58,1
 13. Juha Auvinen             Piehi                36    1.06.01,6       7.59,3
 14. Frank Esselström         Kungskök             11    1.06.03,0       8.00,7
 15. Pasi Auvinen             Si-Su                25    1.06.32,2       8.29,9
 16. Otto Wikblom                                  19    1.07.05,6       9.03,3
 17. Lars Losvik              If Minken            20    1.07.28,0       9.25,7
 18. Jonas Skog               Is Söderby           49    1.08.00,5       9.58,2
 19. Bo Lönnbäck              Hop-Hab Team         45    1.08.13,2      10.10,9
 20. Tony Granholm            Larsmo               14    1.08.34,1      10.31,8
 21. Marcus Jungell                                 1    1.08.41,0      10.38,7
 22. Johnny Backman           Si-Su                28    1.12.29,8      14.27,5
 23. Pontus Enlund            Hop-Hab Team          4    1.12.45,4      14.43,1
 24. Jan Grön                 Mirka Jogging Dogs   24    1.13.06,2      15.03,9
 25. Kenneth Ståhl                                 44    1.13.31,7      15.29,4
 26. Robert Östberg           Si-Su                17    1.15.33,9      17.31,6
 27. Mathias  Flink           Soulsurfers          51    1.16.10,6      18.08,3
 28. André Dalkarl                                 56    1.17.06,8      19.04,5
 29. Peik Renvall             Team Explore         48    1.17.18,6      19.16,3
 30. Peter Sandström          Team Nordic Trail    31    1.17.32,5      19.30,2
 31. Christoffer Strömsnäs                         38    1.17.38,0      19.35,7
 32. Ronnie Björkström                             13    1.17.47,0      19.44,7
 33. Guy Träisk                                    42    1.17.51,5      19.49,2
 34. Christer Björklund       Hop-Hab Team         46    1.18.10,3      20.08,0
 35. Henrik Lillqvist         Henriks Muskelverks  41    1.19.35,8      21.33,5
 36. Göran Holm               IF Minken            53    1.20.11,1      22.08,8
 37. Andreas Strömsnäs                             39    1.21.59,0      23.56,7
 38. Kenneth Nygård           LIF                  58    1.23.39,8      25.37,5
 39. Thomas  Kronholm         IF brahe              9    1.23.39,9      25.37,6
 40. Jonas Ehrman             Föregångarna         43    1.23.50,4      25.48,1
 41. Jonas Krokvik            Pedersöre            29    1.24.37,3      26.35,0
 42. Sasha Laitinen                                57    1.24.40,1      26.37,8
 43. Stefan Gros              VIS                  55    1.25.00,3      26.58,0
 44. Nils Ahlvik              Mirka  Jogging dogs   6    1.25.14,5      27.12,2
 45. Gustav Simons                                 40    1.26.25,5      28.23,2
 46. Patrik Granlund          Mirka Jogging Dogs    7    1.28.15,2      30.12,9
 47. Dan Fors                                      47    1.29.38,7      31.36,4
 48. Kimmo Lehtimäki                               52    1.29.42,8      31.40,5
 49. Kari Viinikka            Hop-Hab Team         54    1.30.14,6      32.12,3
 50. Jonny Roos               JFBK                 30    1.30.36,6      32.34,3
 51. Niklas Frank             RLYSS                 2    1.54.28,9      56.26,6
 51. Jyri Seppelin            RLYSS                 3    1.54.28,9      56.26,6

 Ej Start   6
  -   5.            Keijo Mehto              LIF/Si-Su
  -  16.            Andreas  Ingerström      IF brahe
  -  33.            Tom Grön                 IF Brahe
  -  34.            Krister  Gäddnäs
  -  35.            Christian  Nyman         JBK
  -  50.            Hugo Karlström           IF Åsarna
Sarjaluettelo

NYL15 Damer - Naiset 15 km

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Emely  Häger             IF Nykarlebynejden  108    1.08.47,8
  2. Katri Lehtola            NURK                101    1.14.45,2       5.57,4
  3. Ida Högland              If Brahe            110    1.15.33,8       6.46,0
  4. Anette Lönnbäck          If Brahe            115    1.17.37,9       8.50,1
  5. Malin Johansson          IF Brahe            106    1.19.50,6      11.02,8
  6. Lotta Heinonen                               107    1.22.01,0      13.13,2
  7. Mikaela Klemets          Ytteresse           111    1.23.01,4      14.13,6
  8. Annika Sandvik           IK Falken           113    1.24.53,4      16.05,6
  9. Angelica  Löfqvist       Föregångarna        114    1.25.12,9      16.25,1
 10. Jaana Grankull           Ik Falken           112    1.25.48,8      17.01,0
 11. Annika Holmström-Fors    Team Sportia Matts  117    1.26.56,9      18.09,1
 12. Heidi Skog               IS SÖDERBY          116    1.33.55,0      25.07,2
 13. Sandra Österholm         RLYSS               102    1.54.28,9      45.41,1
 13. Niina Moisio             RLYSS               103    1.54.28,9      45.41,1
 15. Karin Stenhäll           If Brahe            104    2.07.08,1      58.20,3

 Ej Start   2
  - 105.            Stenvall Sofia           Mam IS
  - 109.            Karita Jungar            If Brahe/ MaMis
Sarjaluettelo

MYL8 Herrar - Miehet 8 km

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Viljam Knif              Ekorrens Bil        303      30.01,7
  2. Fredrik Forsbacka                            310      30.37,9       0.36,2
  3. Hannes Mäenpää           Ski team Mäenpää    306      31.43,3       1.41,6
  4. Max Pesola               si-su               301      32.31,1       2.29,4
  5. Sören Östman             IS Söderby          311      34.45,9       4.44,2
  6. Keijo Piippolainen       Piehi               314      35.45,6       5.43,9
  7. Johan Nylund             IK Falken           304      35.54,4       5.52,7
  8. Stefan Grannas           Jtk-power           302      37.45,1       7.43,4
  9. William Back             Jeppo               305      38.04,5       8.02,8
 10. Marko Ahopelto           LIF/Si-Su           315      38.47,4       8.45,7
 11. Miro Piippolainen        Piehi               313      39.25,6       9.23,9
 12. Filip Liljekvist         IF Brahe            316      39.37,8       9.36,1
 13. Patrik Högstedt          Skata               308      39.39,9       9.38,2
 14. Stig Cederberg           Ik Falken           312      42.08,3      12.06,6
 15. Håkan Högstedt           Skata               307      44.39,7      14.38,0

 Ej Start   1
  - 309.            Jan Svenlin              Larsmo
Sarjaluettelo

NYL8 Damer - Naiset 8 km

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

  1. Karita Jungar                                362      37.08,2
  2. Marlene Joskitt          IK Falken           356      39.51,0       2.42,8
  3. Cecilia Back             Jeppo               357      40.29,0       3.20,8
  4. Malin Källman            Sportia Mattsson    361      40.40,1       3.31,9
  5. Ulla-Stina Löw           MamIS               352      42.29,8       5.21,6
  6. Tina Ahopelto            lif                 354      42.50,9       5.42,7
  7. Michaela Dahlsten                            355      43.22,0       6.13,8
  8. Linda Julin              Jeppo               351      45.35,0       8.26,8
  9. Rebecca Aspling          Solf IK             359      46.57,7       9.49,5
 10. Viktoria Hinz                                360      46.58,3       9.50,1
 11. Petra Linden             Team Nordic Trail   358      48.33,5      11.25,3

 Ej Start   1
  - 353.            Tuija Engström           Vöyri
Sarjaluettelo

KUNTO Motionsklass 8km eller 15km 15 km

Sija Namn                     Förening             Nr    Loppuaika         Diff

(-)  Johanna Back             Mirka Jogging Dogs  483     Ei aikaa          --
(-)  Stig-Johan Back          Mirka Jogging Dogs  484     Ei aikaa          --
(-)  Maria Björkman                               488     Ei aikaa          --
(-)  Tuija Engström                               489     Ei aikaa          --
(-)  Kristian  Forsman        Brahe               485     Ei aikaa          --
(-)  Ann Charlott Hästö       Brahe               486     Ei aikaa          --
(-)  Hanna Pennanen                               482     Ei aikaa          --

 Ej Start   2
  - 481.            Sasha Laitinen           NCK
  - 487.            Anna Wik-Högnäs          ORC
Sarjaluettelo